Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad podjęciem kariery piłkarskiej? Zanim podejmiesz tę decyzję, powinieneś oszacować swoje przyszłe zarobki i zobaczyć czy jest to dla ciebie satysfakcjonująca droga przez życie. Także załóżmy, że twoja motoryka i samodyscyplina jest już wyśmienita i zobaczmy, na jakie pieniądze możesz liczyć.

Ile zarabia piłkarz?

To ile trafia do kieszeni piłkarza po miesiącu gry, niestety nie jest oczywiste. Zarobki poszczególnych piłkarzy są na tyle zróżnicowane, że nie da się ich uśrednić. W najniższych ligach zawodnicy muszą się zadowolić symboliczną pensją oscylującą między 300-500 zł. Z kolei zarobki Roberta Lewandowskiego, czyli 34 miliony euro za sezon gry w klubie FC Barcelona są zatrważające. Jeśli już wiemy, jak bardzo rozmaite potrafią być zarobki piłkarzy, zobaczmy, co wpływa na wielkość pensji.

Co składa się na pensję piłkarza?

Najważniejsze aspekty wpływające na kwotę, która finalnie znajduje się na kontrakcie pomiędzy zawodnikiem a klubem to:

  • Poziom rozgrywek
  • Ilość rozegranych meczów
  • Udziały w reklamach i promocja klubu
  • Bonusy za założenia zawarte w umowie
  • Wartość rynkowa piłkarza

W której lidze można zarobić najwięcej?

Najwyższe średnie wynagrodzenia otrzymują zawodnicy angielskiej Premier League - prawie 3 mln funtów rocznie. Na drugim miejscu znalazła się niemiecka Bundesliga, ze średnią płacą - 1,5 milionów funtów rocznie, a następnie włoska Serie A - 1,3 mln funtów rocznie. Hiszpańska La Liga płaci piłkarzom średnio 1,2 mln funtów za rok gry, a francuska Ligue 1, niecały 1 mln funtów rocznie. Polska najwyższa liga, czyli Ekstraklasa znalazła się na 26 miejscu rankingu, ze średnią kwotą wynagrodzenia - 110 tysięcy funtów rocznie (Harris, 2014).

Na czym polega finansowe fair play?

Finansowe fair play wprowadzone przez UEFA w 2011 roku ma na celu utrzymanie stabilności finansowej klubu i zapobieganie nadmiernym zadłużeniom. W innym scenariuszu klub mógłby być bliski bankructwa, ponieważ wydawałyby w jednym okienku transferowym więcej, niż mógłby zarobić przez cały sezon.

Główne elementy finansowego fair play obejmują:

  • Ograniczenia budżetowe - utrzymanie równowagi między wydatkami a dochodami.
  • Ustalanie limitów wydatków na płace - wprowadzone zostały limity, które ograniczają, ile klub może przeznaczyć na wynagrodzenia swoich graczy.
  • Kontrola długu - monitorowanie zadłużenia i działania w zgodzie z zasadami fair play finansowego

Ile zarabia piłkarz w 1. lidze?

Piłkarz, który jest w pierwszej lidze, po drodze musiał udowodnić swoją wyższość nad przeciwnikami już wiele razy. Przez reklamodawców, widzów, ale także trenerów i zarząd jest to premiowane. To ile zarabiają piłkarze Ekstraklasy, czyli najwyższej polskiej lidze pozostawiamy wam do oceny własnej. Porównując te zarobki do topowych lig w innych krajach Europy - nie robią one wrażenia. W pierwszej lidze natomiast najlepsi piłkarze mogą liczyć na zarobki rzędu 20-25 tysięcy a średnia stawka piłkarzy około 12 tysięcy złotych.

2. liga - zarobki piłkarzy

Druga liga to trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce, zarobki piłkarzy w tej lidze dla niektórych potrafią już być dość satysfakcjonujące. Są one jednak znacznie mniejsze od zarobków piłkarzy grających w pierwszej lidze, bo o około 10 tysięcy złotych. Jednak musimy pamiętać, że druga liga często wita młodych piłkarzy i jest jedynie krótkim elementem całej kariery.

Na zdecydowanie największe zarobki w Betclic 2. Lidze mogą liczyć piłkarze Wieczystej Kraków. To właśnie do tej drużyny przeszedł Mateusz Trąbka, który w ekstraklasowej Stali Mielec zarabiał około 40 tysięcy miesięcznie. Według dziennikarza Canal+ Sport w Wieczystej Kraków Trąbka ma zarabiać około 130 tysięcy złotych miesięcznie.

Ile zarabia piłkarz w 3. lidze?

Piłkarze w trzeciej lidze mogą liczyć na zarobki zdecydowanie niższego rzędu. Mianowicie dochodzą one do dwóch, maksymalnie trzech tysięcy złotych. Zawodnicy przy takich zarobkach często muszą łączyć grę w zespole z normalną pracą. Porównując płacę w polskiej lidze do na przykład niemieckiej, jesteśmy daleko w tyle.

Ile zarabia piłkarz w 4. lidze?

Piłkarze na pierwsze pieniądze za grę w Polsce mogą liczyć w czwartej lidze. Jak możemy się domyślić, pensja w tej lidze jest raczej symboliczna i rzadko przekracza dwa tysiące złotych. Większość klubów jest w stanie zaoferować jedynie niższą granicę, czyli około 500 zł. Czasem dochodzą do tego bonusy za strzelone bramki lub ilość występów.