Najważniejszym wydarzeniem piłkarskim w Ameryce jest oczywiście Copa America. Jest to odpowiednik naszych Mistrzostw Europy. Turniej odbywa się co cztery lata, gdzie każdorazowo wyłaniana jest najlepsza drużyna kontynentu.

Copa America 2024 - Grupy

W turnieju bierze udział 16 drużyn. Dziesięć reprezentacji pochodzi ze strefy CONMEBOL, czyli południowoamerykańskiej konfederacji piłki nożnej, natomiast pozostałe 6 z CONCACAF, czyli północnoamerykańskiej konfederacji piłki nożnej. 14 miejsc zajmowane jest przez drużyny, które wyróżniają się osiągnięciami w innych rozgrywkach. Pozostałe dwa miejsca przydzielane są na zasadzie baraży.

Przed turniejem, rozlosowywane są cztery Copa America grupy, przy czym w każdej znajdują się dokładnie 4 drużyny. Mecze grupowe odbywają się w formule każdy z każdym. Do fazy pucharowej awansować mogą tylko dwie drużyny z najlepszym dorobkiem punktowym. Pozostałe dwie odpadają z turnieju. W przypadku równej ilości punktów, o awansie decydują kolejno:

  • bilans bramkowy
  • liczba strzelonych goli
  • punkty zdobyte w meczach bezpośrednich
  • bilans bramek w meczach bezpośrednich
  • strzelone bramki w meczach bezpośrednich
  • klasyfikacja fair play
  • losowanie

Copa America 2024 - Drabinka

Mecz otwarcia odbędzie się 21 czerwca 2024 roku. Niekoniecznie zobaczymy w nim gospodarzy - USA nie zdobywa automatycznie kwalifikacji do turnieju jako gospodarz. Możemy spodziewać się, że do ćwierćfinału z fazy grupowej awansuje osiem najlepszych drużyn.

Po zakończeniu fazy grupowej, następuje faza pucharowa. W pierwszej kolejności następują ćwierćfinały, w których mierzą się ze sobą drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w swoich grupach. Copa America drabinka jest skonstruowana w taki sposób, że mecze są rozstrzygane w jednym spotkaniu. W przypadku remisu następuje dogrywka, a później ewentualnie rzuty karne.

Copa America 2024 - Strzelcy

Oprócz wyłonienia najlepszej drużyny w Ameryce, kibice często skupiają swoją uwagę na to, kto jest najlepszym strzelcem turnieju. Warto przy tym wiedzieć, jak przedstawia się historia najlepszych strzelców wszechczasów:

  • Norberto Mendez i Zizinho - po 17 goli
  • Teodoro Fernandez i Severino Varela - po 15 goli
  • Paolo Guerrero i Eduardo Vargas - po 14 goli

Copa America strzelcy to sami najwybitniejsi zawodnicy. Wielu może dziwić, że na powyższej liście brakuje Lionela Messiego. Argentyńczyk ma obecnie na swoim koncie 13 bramek, a więc jest naprawdę blisko czołówki. Można spodziewać się, że na najbliższym turnieju dołączy do grona TOP 3 najlepszych strzelców tych rozgrywek.