Arsenal to klub piłkarski z Anglii, z siedzibą w północnym Londynie. Klub określa się także jako The Gunners. Arsenal założono jako Dial Square w 1886 roku. Pomysłodawcami byli pracownicy zakładów zbrojeniowych Royal Arsenal.
Arsenal F.C. - historia
W 1891 roku zmienił nazwę na “Woolwich Arsenal”. W 1904 roku zaliczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, czyli First Division. W 1913 roku, niedługo po spadku Arsenalu do Second Division, zespół przeprowadził się na nową arenę - Arsenal Stadium. W 1914 z nazwy klubu usunięto słowo „Woolwich”. Od tego momentu klub nosi swoją obecnę nazwę, Arsenal.
W połowie lat 20 klub objął Herbert Chapman, który miał już na koncie dwa tytuły mistrzowskie. Arsenal w 1930 roku zdobył prestiżowy Puchar Anglii, a w sezonach 1930/1931 i 1932/1933 został mistrzem kraju. W latach 30. Arsenal nadal brylował w First Division - zdobył mistrzostwo w sezonach 1933/34, 1934/35 i 1937/1938. Po zakończeniu II wojny światowej klub ponownie odnosił sukcesy - został mistrzem w 1948 i 1952 roku, a w 1950 roku wygrał Puchar Anglii.
Lata 50 i 60 z pewnością nie mogą zostać zaliczone do udanych. Wraz z odejściem Toma Whittakera klub przestał odnosić sukcesy. Sytuacja poprawiła się dopiero po objęciu stanowiska szkoleniowca przez Bertiego Mee. Arsenal na pewien czas wrócił na zwycięska ścieżkę - w sezonie 1969/1970 zdobył Puchar Miast Targowych, a więc pierwsze europejskie trofeum w historii klubu. Rok później Arsenal zdobył dublet – został mistrzem Anglii oraz wygrał Puchar Anglii. Przez kolejne kilka lat Arsenal nie był w stanie sięgnąć po żadne istotne trofeum.
Arsenal F.C. - największe sukcesy
W 1986 roku nowym szkoleniowcem został George Graham, były zawodnik Arsenalu. W pierwszym sezonie pod jego wodzą zespół zdobył prestiżowy Puchar Ligi. W 1989 roku został ponownie mistrzem Anglii w dramatycznych okolicznościach. Arsenal wywalczył tytuł po zwycięstwie w ostatniej kolejce nad Liverpoolem. W roku 1991 ponownie wygrał rozgrywki ligowe, a dwa lata później zdobył Puchar Anglii i Puchar Ligi w jednym sezonie. W 1994 roku wygrał także rozgrywki o Puchar Zdobywców Pucharów. George Graham został jednak zwolniony z klubu - oskarżano go o branie łapówek.
Rok 1996 to z pewnością najważniejsza data w historii klubu z północnego Londynu. W 1996 roku szkoleniowcem zespołu został legendarny dziś Francuz, Arsène Wenger. Wenger usprawnił taktykę klubu, zmienił także sposób prowadzenia treningów i szkolenia piłkarzy. Sprowadził do drużyny także kilku zagranicznych zawodników, chociażby francuskiego napastnika Nicolasa Anelkę. W sezonie 1997/1998 do drużyny dołączył Holender, Marc Overmars, a także Gilles Grimandie i Emmanuel Petit. Nowi zawodnicy mieli ogromny wkład w zdobycie kolejnego już dubletu – Arsenal został mistrzem Anglii oraz zdobył puchar kraju. Poza tym klub doszedł do finału Pucharu UEFA w 2000 roku. Ostatecznie przegrał w nim po serii rzutów karnych z tureckim Galatasaray. W 2003 i 2005 roku Arsenal zdobył Puchar Anglii,
W sezonie 2003/2004 zespół Arsena Wengera dokonał niemożliwego - wygrał rozgrywki Premier League bez ani jednej porażki. Dzięki temu osiągnięciu drużyna zyskała przydomek „The Invincibles”. Łącznie drużyna była niepokonana przez 49 meczów, co stanowi rekord w całej historii piłki angielskiej. Arsenal aż osiem razy kończył rozgrywki Premier League na pierwszym lub drugim miejscu pod wodzą Wengera, jednak nie zdołał ani razu obronić tytułu mistrza Anglii.
Arsenal F.C. - najlepsi zawodnicy w historii
W lipcu 2006 roku klub przeniósł się z Highbury na Emirates Stadium. Miał to być symbol zmian i nowej ery w klubie. Niemniej jednak Arsenal już nigdy nie nawiązał do sukcesów ze złotej ery Wengera. W 2018 roku Arsene Wenger po 22 latach przestał pełnić rolę szkoleniowca Arsenalu. Klub z północnego Londynu reprezentowało wielu legendarnych piłkarzy - od Thierrego Henry’ego, przez Dennisa Bergkampa, Patricka Vieirę i Sola Campbella. Obecnie Arsenal pod wodzą Mikela Artety jest jedną z najlepszych drużyn w Anglii. Niemniej jednak do tej pory Baskowi udało się wygrać z Arsenalem jedynie Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty.