Legia Warszawa jest najbardziej utytułowanym klubem w Polsce. Drużyna z Warszawy, która powstała w 1917 roku, w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu, reaktywowana 14 marca 1920 w Warszawie wzbudza wielkie emocje wśród fanów. Obok Legii Warszawa nie sposób przejść obojętnie.
Legia Warszawa - Historia Zespołu
Legia Warszawa powstała w 1917, reaktywowana w Stolicy w trzy lata później. "Wojskowi" nie znaleźli się w gronie zespołów- założycieli Ekstraklasy, jednak nie oznacza to, że pierwsze lata funkcjonowania klubu były siermiężne. 18 maja 1922 roku, Legia Warszawa rozegrała pierwszy międzynarodowy mecz, w Warszawie,z czechosłowacką Viktorią Żiżkow Praga. W 1927 roku, Legia awansowała do Polskiej Ligi Piłki Nożnej.
W 1930 roku otwarto Stadion Wojska Polskiego. Premierowe spotkanie na tym obiekcie przypadło na mecz z Europą Barcelona, zremisowany 1:1. W 1936 roku, "Wojskowi" spadli po raz jedyny w swej historii z Ekstraklasy. W tym samym roku, kierownikiem sekcji piłkarskiej został pułkownik Leopold Okulicki, podczas II Wojny Światowej ostatni dowódca Armii Krajowej. 14 marca 1948 roku, Legia rozegrała pierwszy powojenny mecz w Ekstraklasie, wygrany 3:1 z Polonią Bytom.
Legia Warszawa w gablocie posiada:
- 15. Mistrzostw Polski, co jest rekordem wszech czasów
- 20. Pucharów Polski, co stanowi rekord
- 5. Superpucharów
- 1. Puchar Ligi
Legia Warszawa - Największe sukcesy
Legia Warszawa awansowała dwukrotnie do fazy grupowej Champions League UEFA, dodatkowo jako jedyny polski klub przeszła fazę grupową tych rozgrywek. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad, "Wojskowi" awansowali w 1991 roku do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów.
Wielkim sukcesem Legii jest półfinał Pucharu Europy z 1970 roku, duża w tym zasługa legendarnego piłkarza i działacza związanego praktycznie przez całe swe życie z "Wojskowymi", Lucjana Brychczego. Popularny "Kici" to człowiek - instytucja, to pod jego okiem dojrzewały nowe pokolenia legijnych napastników.
Legia Warszawa - Najlepsi Zawodnicy
Najlepszym piłkarzem w dziejach Legii Warszawa był bezsprzecznie Kazimierz Deyna. Popularny "Kaka" to mistrz olimpijski z 1972, piłkarz trzeciej drużyny świata na Weltmeisterschaft'74, trzeci zawodnik w rankingu Złotej Piłki za 1974, najlepszy polski piłkarz według tygodnika "Piłka Nożna". W barwach "Wojskowych", Deyna rozegrał 304. mecze, trafił 94. gole. Pod stadionem Legii stoi pomnik Kazimierza Deyny
Wybitnym zawodnikiem był Lucjan Brychczy. Dla CWKS/Legii Warszawa Brychczy rozegrał 368. spotkań, w których zdobył 182.gole. Półfinał Pucharu Europy 1969/1970 nie byłby możliwy do osiągnięcia bez znakomitej postawy Lucjana Brychczego. To ten piłkarz w półfinałowym spotkaniu z Galatasaray SK praktycznie w pojedynkę wyeliminował turecki zespół, w tej fazie turnieju wszystkie 3 trafione bramki dla "Wojskowych" były autorstwa "Kiciego".
Legia Warszawa - Symbole
Symbolem kibiców Legii Warszawa jest "czarna eLka", która po raz pierwszy pojawiła się 29 lipca 1917 roku. Herb i "eLka"w kółeczku używane są równolegle. Były dyrektor ds. komunikacji Artur Adamowicz stwierdził, że "eLka" lepiej wpisuje się w komunikację internetową, w 2017 roku wpisała się idealnie w Rok Kazimierza Deyny, ustanowiony przez Prezydenta Miasta Starogard Gdański i Radę Miasta, gdzie legendarny piłkarz przyszedł na świat.
"Miś Kazek" jest maskotką kibiców klubu. W swojej roli zainaugurował 14 lutego 2016 roku, w wygranym 4:0 meczu z Jagiellonią Białystok. Maskotka pojawia się na murawie i na trybunie im. Lucjana Brychczego tj. rodzinnej, w trakcie spotkań rozgrywanych przez klub ze Stolicy. "Miś Kazek" reprezentuje klub na zewnątrz, odwiedza przedszkole, szpitale itd.