Śląsk Wrocław to polski klub piłkarski występujący w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej — Ekstraklasie. Historycy nie są zgodni, a na datę założenia klubu określa się 1946 i 1947 rok. Debiut na najwyższym poziomie rozgrywkowym zaliczył z Szombierkami Bytom w 1964 roku i przegrał wtedy 3:0.
Śląsk Wrocław — historia klubu
Śląsk Wrocław od początku swojego istnienia kilkukrotnie zmieniał swoją nazwę. Pierwszą historyczną nazwą był Pionier Wrocław. Obecna pełna nazwa, czyli Wrocławski Klub Sportowy Śląsk Wrocław Spółka Akcyjna istnieje od 2005 roku. W pierwszych latach po II wojnie światowej Wrocławianie występowali w najniższych ligach województwa dolnośląskiego.
Lata 50. i 60. XX wieku ubiegły na budowaniu klubu i powolnym przebijaniu się do wyższych klas rozgrywkowych. Finalny cel przyniósł 1964, w którym Wrocławianie po raz pierwszy awansowali do najlepszej polskiej ligi. Od 2008 roku Śląsk Wrocław nieprzerwanie gra w rozgrywkach Ekstraklasy. W swojej historii aż 43 sezony Wojskowi spędzili w najwyższej lidze. Najwyższe zwycięstwo w historii odnieśli w 1991 roku, kiedy pokonali Zagłębie Sosnowiec 7:0.
Śląsk Wrocław — największe sukcesy
Śląsk Wrocław to utytułowana drużyna piłkarska, która w swojej historii wielokrotnie sięgała po najwyższe laury.
- Dwukrotny mistrz Polski (1977, 2012)
- Trzykrotny wicemistrz Polski (1978, 1982, 2011)
- Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1976, 1987)
- Dwukrotny zdobywca Superpucharu Polski (1987, 2012)
- Zdobywca Pucharu Ekstraklasy (2009).
Drużyna Śląska Wrocław brała udział w eliminacjach europejskich Pucharów, ale nigdy nie udało im się awansować do finałowych rozgrywek.
Śląsk Wrocław — najlepsi zawodnicy w historii
W długiej historii Śląska Wrocław występowało w nim wielu wspaniałych graczy. Kilku szczególnie wyróżniło się szczególnie swoją postawą. Najwięcej występów w Śląsku w Ekstraklasie ma Mieczysław Kopycki – 289. Ten urodzony w województwie dolnośląskim pomocnik całą swoją seniorską karierę spędził w Śląsku Wrocław. Był obrońcą i ostoją defensywy, lecz mimo to udało mu się trafić trzykrotnie w historii do siatki rywali.
Najwięcej bramek dla Śląska w Ekstraklasie zdobył Tadeusz Pawłowski – 63. Ten urodzony we Wrocławiu napastnik wystąpił również pięciokrotnie w kadrze Polski. Najwięcej bramek dla Śląska we wszystkich rozgrywkach zdobył Janusz Sybis – 110. Zawodnik ten był wychowankiem i wieloletnim zawodnikiem Śląska Wrocław. Pod koniec swojej kariery przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.
Śląsk Wrocław — symbole
Najpopularniejszym pseudonimem Śląska Wrocław jest przydomek Wojskowi. Ma swoje pochodzenie w pochodzeniu klubu i ścisłym w związku z działalnością wojskowych. Maskotką klubu jest orzeł Ślązak. Nawiązuje on od tradycji miasta i województwa dolnośląskiego. Tradycyjne barwy drużyny to zielono-biało-czerwone. Historycznym, przez wielu wspominanym do dziś stadionem drużyny jest stadion przy ulicy Oporowskiej. Obecnie Śląsk Wrocław swoje mecze rozgrywa na Stadion Miejski we Wrocławiu, który może pomieścić ponad 42 tysiące ludzi. Został wybudowany na EURO 2012.